+420 733 423 912 jawaslovacko@centrum.cz

Značka JAWA 

V historii výroby motocyklů existovalo více než 2500 značek z celého světa. Jen některé z nich se dostaly do povědomí světové veřejnosti a staly se slavnými. Jednu z nejslavnějších firem zabývajících se výrobou motocyklů založil v roce 1929 v Praze pan ing. František Janeček. Její výrobky nesou od té doby značku JAWA.

Před druhou světovou válkou dostal pan Ing. František Janeček vývoj těchto stále populárnějších dopravních prostředků na nejvyšší světovou úroveň řadou nových patentů a vynálezů. Sláva firmy neskončila rokem 1945, kdy na základě znárodňovacích dekretů přešla do majetku státu. Naopak. Na svět přišel nejmodernější motocykl své doby konstruovaný tajně za druhé světové války – první lidový motocykl s oběma odpruženými koly vyráběný ve větších sériích – tzv. „Pérák“. Neméně převratný model vyráběný v padesátých létech, zvaný „Kývačka“, dále zvýšil užitnou hodnotu a firma jej vyvážela do více než 120 zemí světa. Nikdo nebyl tak daleko, svět opisoval od nás.

Společnost JAWA Moto spol. s r. o. byla založena v roce 1997 jako firma nástupnická, která používá chráněnou značku JAWA. Hlavním předmětem podnikání společnosti je výzkum, vývoj a výroba motocyklů, jejich náhradních dílů a příslušenství. Základními prvky výroby jsou lisování, svařování, obrábění, lakování a montáž. Společnost se dále zabývá výrobou nářadí a nástrojů. Společnost JAWA Moto spol. s r. o. má sídlo v Týnci nad Sázavou, Brodce č. 46, PSČ 257 41.

 

HISTORICKÉ MEZNÍKY:

1929 Ing. František Janeček, řeší odbytovou krizi zbrojní produkce své zbrojovky zakoupením licence na výrobu motocyklu Wanderer 500 OHV od firmy Wanderer.

1929 Zbrojovka Ing. F. Janeček registruje ochrannou známku JAWA (JAneček + WAnderer).

1929 Zbrojovka Ing. F. Janeček představuje na XXI. Mezinárodním Autosalónu v Praze první motocykly značky JAWA – zrodila se JAWA 500 OHV

1931 Do JAWY přichází anglický závodník a konstruktér G. W. Patchett. Svou činnost zaměřuje především na sportovní stroje, ale současně s tím přináší i zkušenosti s výrobou lehkých dvoutaktních motocyklů. Aktivně se zapojuje do přípravy výroby motocyklu JAWA 175 s motorem Villiers.

1931 První JAWA na Six Days.
V roce 1931 startovala na Six Days první JAWA. E. Stokuč jel na stroji JAWA 500 OHV. Přestože ho pronásledovala řada poruch, soutěž dokončil na bronzovou medaili.

1932 Zahájena sériová výroba motocyklu JAWA 175 Villiers. Cenově převratný model byl prodáván pod sloganem „Lidový motocykl za lidovou cenu.

1932 Six Days se koná v italském Meranu. Československo se poprvé přihlásilo do soutěže o Mezinárodní trofej a celý Trophy–tým tvořily stroje JAWA s jezdci A. Vitvarem a F. Brandem a se sajdkárem jel Jaroslav Kaiser se spolujezdcem Krombergerem.

1932 F. Brand startuje na bájné Tourist Trophy a domů si přiváží stříbrnou plaketu TT.

1933 JAWA představuje svůj první automobil, a to licenční DKW Meisterklasse 701 pod označením JAWA 700. Karosérie vyrábí v závodě v Kvasinách, montáž probíhá v novém závodě v Týnci nad Sázavou.

1934 Motocykl JAWA 350 SV byl první motocykl s motorem vlastní konstrukce.

1935 V roce 1935 se ve stejném rámu objevuje nový motor JAWA 350 OHV.

1935 Motor motocyklu JAWA 250 vychází z motoru Villiers, později byl tento motor nahrazen výrobou vlastních motorů.

1935 Mladý letecký konstruktér Zdeněk Pilát zkonstruoval letecký motor JAWA 1000.  Lehký vzduchem chlazený dvouválec s protilehlými písty představoval ve své době špičku mezi evropskými motory své třídy. Motor však nikdy nevzlétl.

1937 Nejmenší přírůstek do rodiny motocyklů JAWA, motokolo JAWA 100 Robot, navrhl nejnadanější konstruktér z Patechettova týmu – Josef Josíf.

1937 Druhým a posledním automobilem JAWA byl automobil JAWA 600. Poslední kusy tohoto vozu opouštěly továrnu až po 2. světové válce.

1929 – 1939 Předválečné sportovní úspěchy
Jezdci na JAWÁCH přivážejí ze Six Days řadu zlatých medailí, v letech 1935 a 1938 obsazuje Trophy Team na JAWÁCH druhé místo. JAWA vítězí na ploché dráze, v závodech o Zlatou přilbu v Pardubicích vítězí v letech 1935 a 1936 H. Gunzenhauser a v roce 1938 F. Juhan. F. Brand a V. Vitvar přiváží vavřínové věnce i ze silničních rychlostních závodů.

1939 Začíná 2. světová válka.
S příslovečnou německou důsledností byla JAWA už od září 1939 donucena vyrábět vojenské zakázky. Jednalo se zejména o benzinové pumpy, pumové závěsníky a zámky k nim, elektrocentrály a další výrobky. Přímý dohled na výrobou vykonávala Rüstungsinspektion Prag a RLM Berlin.

1939 Nový semiblokový motor JAWA 250 Duplex Blok připravený do výroby jako poslední předválečný motor dával tušit, s čím JAWA v budoucnu přijde.

1941 Dne 4. 6. 1941 zakladatel legendy JAWA umírá. Ing. František Janeček se dožívá věku 63 let. Za svůj život získal mnoho titulů; jeden z nich, motocyklový král, nejlépe vypovídá o jeho přínosu a pozici v motocyklovém průmyslu před 2. světovou válkou.
Novým generálním ředitelem zbrojovky se stává JUDr. Jaroslav Frei.

1939 – 1945 Příprava na mír.
Zní to jako „staré pověsti české“, ale je pravdou, že po celou dobu 2. světové války byl materiál a díly na výrobu 9000 ks motocyklů a 700 ks automobilů před německými okupanty uschován ve stodolách a kůlnách v okolí Týnce nad Sázavou a na území Prahy a ihned po válce z nich byly smontovány první poválečné stroje.
Stejně neuvěřitelně zní skutečnost, že již počátkem roku 1940 byly tajně zahájeny práce na dvou poválečných projektech – motocyklu (vedoucí týmu J. Jozíf a V. Grečenko) a automobilu (vedoucí týmu R. Vykoukal). Třetí tým (vedoucí týmu V. Sklenář) pracoval na vývoji čtyřtaktních a závodních motocyklů.

Výsledkem práce byl pozdější slavný „Pérák“.

1945 Znárodnění podniku a podřízení JAWY Zbrojovce Brno n. p.

Následně, v roce 1950, se JAWA osamostatňuje, ale současně přichází o závod v Kvasinách (začleněn do Škody MB) a slévárnu v Týnci nad Sázavou (vzniká Metaz n. p.). MOTO-JAWA n. p. zůstávají pouze závody v Praze a v Týnci nad Sázavou.

1946 Zahájena výroba slavné JAWY 250. Motocykl si pro svoji pokrokovou konstrukci vysloužil označení „Pérák“. Model s motorem 350 ccm je v létech 1947 až 1949 prodáván pod značkou Ogar.

1947 Československo díky výtečným jezdcům a neméně dobrým strojům JAWA a ČZ poprvé získává na Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěži obě hlavní trofeje – Světovou trofej a Stříbrnou vázu.

1952 JAWA 500 OHC je dnes sběratelským „Modrým Mauriciem“. Výroba tohoto motocyklu však netrvala dlouho, musela ustoupit jednodušším a levnějším a v té době vyhledávanějším typům s dvoudobými motory.

1954 „Kývačky“ jsou JAWA-ČZ
Objevuje se velkorysé řešení – propojení výroby motocyklů v JAWĚ a v ČZ Strakonice s cílem vybudovat komplex na velkosériovou výrobu motocyklů, vzniká řada motocyklů s označením JAWA-ČZ (tzv. národní řada).
Ambiciózní projekt sice přinesl zavedení nového podvozku do výroby, ale ve své podstatě nebyl naplněn. Ani v JAWĚ ani v ČZ nedošlo z důvodu nedostatku investičních prostředků k takovému procesu, který by umožnil realizovat původní záměry.

1954 Nastupuje výroba dalšího slavného modelu „Kývačky“. Motocykly vycházející z tohoto typu vyrábí JAWA až do počátku 80. let.

1955 JAWA 50 měla přezdívku „Pařez“. Tento motocykl spatřil světlo světa na prknech a v dílnách JAWY, ale jeho výroba byla v rámci industrializace Slovenska převedena do Povážských strojíren.

1958 Jaromír Čížek se s motocyklem JAWA stává Mistrem Evropy. Je to jeden z největších úspěchů v této motoristické disciplíně v historii.

Bylo ještě jedno období, kdy se JAWA objevovala v motokrosu často na stupních vítězů, a to v létech 1966 a 1967 v seriálech Mistrovství světa zásluhou Vlastimila Válka. Nakonec obsadil ve světovém šampionátu vynikající čtvrté místo a získal tím nepopulární „bramborovou“ medaili. V roce 1967 své celkové umístění v Mistrovství světa pětistovek zopakoval, když ho v průběhu sezóny pronásledovala zranění.

1958 JAWA 50 Jawetta byl další moped vyráběný na konci 50. let.

1961 Dochází k převodu provozovny Komunálního podniku Vlašim v Divišově do JAWY, JAWA přebírá výrobu plochodrážních motocyklů.

1961 František Šťastný se stává vicemistrem světa v nejpopulárnější motoristické disciplíně, v silničních závodech motocyklů. V průběhu 60. let obsadil ještě několikrát v celkovém pořadí třetí a čtvrté místo.

1962 JAWA 250 „Panelka“ je další v řadě modernizací populární „Kývačky“. V roce 1964 přichází i „Panelka“ s motorem o zdvihovém objemu 350 ccm. Od roku 1966 jsou oba modely alternativně vyráběny s automatickou spojkou 

1963 Nešťastná reorganizace

JAWA měla vždy smůlu na nešťastné reorganizace. Po té na konci 40. let přišla další na počátku let šedesátých. Základní závod JAWY v Praze na Pankráci byl převeden do ČKD Polovodiče. Podnik pak přemístil své sídlo do Týnce nad Sázavou a kromě motorárny ztratil i výrobu sportovních motocyklů v libeňském provozu. Vývoj a výroba sportovních motocyklů se přestěhovaly do bývalé továrny Ogar ve Strašnicích. Výroba motorů JAWA byla z jednoho z nejmodernějších závodů na výrobu motocyklových motorů v Evropě převedena do ČZM Strakonice.

Právě v této době, v době největšího rozmachu firmy a v době, kdy začínaly vznikat nové supermoderní japonské motocyklové továrny, došlo k rozhodujícímu zhoršení výrobních podmínek pro naše motocykly. Byl tím položen základní kámen pozdější postupné stagnace až úpadku nejen JAWY, ale i celého československého motocyklového průmyslu.

1964 V tomto roce byl vyroben milióntý motocykl značky JAWA.

1964 Honda platí JAWĚ

Nejpokrokovější konstrukcí, která v této době vznikla ve vývoji JAWY, byla samočinná spojka pro motocykl JAWA Automatic; třecí spojka umožňující bezpečný plynulý rozjezd pouhým přidáním plynu.

Nová konstrukce byla předmětem patentů v Československu i v zahraničí. Spojka této konstrukce se později objevila na lehkých motocyklech Honda a po vleklém sporu pan S. Honda podepsal s JAWOU jednu z nejúspěšnějších aktivních licencí poválečného Československa.

1966 Provedení motocyklu JAWA 250 (350) Sport bylo velmi variabilní, základem však byla od všech předchozích typů 19“ kola a sportovní vhled.

1968 Nová řada motocyklů JAWA nese označení UŘ. Jedná se motocykly pro JAWU netypické s motorem podvěšeným v rámu. Po výrobě ověřovací série byl tento projekt zastaven.
V roce 1970 navázal na tuto řadu ještě model nazývaný „Bizon“.

1969 JAWA 350 Oilmaster je posledním provedením motocyklu vycházejícím z konstrukce „Kývačky“.

1970 Motocykly JAWA stojí za největšími úspěchy na Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěži v 70. letech. V tomto desetiletí získali po sedmi vítězstvích v obou hlavních trofejích.

1971 Začátek orientace výroby motocyklů pro tzv. východní trhy“ RVHP, zejména do SSSR. Tomuto cíli je podřízena i technická úroveň motocyklů, JAWA přechází na výrobu jednoduchých robustních motocyklů.

1973 Zahájení výroby motocyklů JAWA, typ 634. Konstrukční řešení tohoto motocyklu je u motocyklů se zdvihovým objemem 350 ccm užíváno doposud.

1976 V tomto roce byl vyroben dvou milióntý motocykl značky JAWA.

1982 Motocykly JAWA naposledy vítězí na Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěži – získávají Světovou trofej.

1984 JAWA 350, typ 638 má podvozek odvozený z modelu 634, novinkou jsou karosářské díly. V roce 1989 se vyrábí tento model přední kotoučovou brzdou a nese označení 639.

1987 V tomto roce byl vyroben tří milióntý motocykl značky JAWA.

1989 Motocykly JAWA jako tovární tým naposledy jedou na Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěži. Od roku 1932, kdy se zúčastnili poprvé, získaly 15x Světovou trofej a 17x Stříbrnou vázu; v některých případech společně s motocykly ČZ.

Poslední účast motocyklů JAWA na 6D se uskutečnila v roce 1991 na 6D v Povážské Bystrici.

1991 Tento rok byl ve znamení totálního rozpadu východních trhů a tím prakticky i celého odbytu. Orientace na jediný trh, SSSR, „na věčné časy“ se ukázala téměř pravdivá, pokud věčnost chápeme nikoli jako časový rozměr, ale jako formulaci společného zániku.

1991 Poslední model vycházející z typu motocyklu 634 je provedení s označením JAWA 350, typ 640.

1991 Dochází k odštěpení výroby plochodrážních motocyklů, vzniká společnost JAWA Divišov, a. s.

1994 JAWA 250, typ 593, dvoudobý kapalinou chlazený motocykl zcela nové konstrukce přišel však do nevhodné doby. Po ověřovací sérii byla výroba zastavena.

1994 JAWA 50, typ 585 je další přírůstek do rodiny malých motocyklů. Tento byl vybaven motorem Tomos.

1995 JAWA 350, typ 640 Tramp je modifikací se sportovnějším vzhledem. Tato verze byla vyráběna i v provedení Policie.

1996 Do JAWY vstupuje nový strategický partner, společnost Jihostroj a. s. Velešín.

1997 Motocykl JAWA 125, typ 810 se vyráběl ve dvou provedeních, Chopper a cestovní Travel. Oba mají mnoho dědičných prvků z typu 640.

1998 JAWA po více jak 33 letech zahajuje výrobu motorů. Z ČZ Strakonice byla zakoupena technologie na výrobu motoru 350 ccm a výroba tohoto motoru byla převedena do závodu v Týnci nad Sázavou.

2000 Modelová řada motocyklů Dandy přešla do JAWY při fúzi s vodňanskou firmou MOTOUNION. Vyráběny byly motocykly v provedení JAWA 125 Dandy, Dakar a Sport a JAWA 50 Dandy s motorem Minarelli. Byly dokončeny rozpracované motocykly 50 Dandy s motorem Sachs.

2004 JAWA 650 Classic je prvním z řady cestovních motocyklů postavených s motorem Rotax GS 650. Na designu tohoto motocyklu se významně podílel úspěšný český designér Jaroslav Král.

2005 JAWA 125 Dakar poprvé na „Dakaru“
V tomto roce absolvoval známý český motorista a cestovatel Jarda Šíma na motocyklu JAWA 125 Dakar po doprovodné trase závodu Barcelona – Dakar.

2006 V roce 2006 přichází poslední z řady šestsetpadesátek, motocykl JAWA 650 Dakar. I tento motocykl se podíval s Jardou Šímou do Dakaru, tentokrát z Lisabonu, a to v roce 2007. Následovala cesta po Africe v celkové délce 14 040 km.

2007 Motocykl JAWA 250 Travel využívá prvků šasi motocyklu JAWA 125, do něhož je zabudován motor se zdvihovým objemem 250 ccm.

2008 Zahájen vývoj motocyklu s motorem o zdvihovém objemu 1000 ccm.

2011 JAWA 660 Sportard přejímá některé prvky z modelu 650 Dakar, je však vybaven motorem Minarelli 660 ccm.

2012 Zahájena restrukturalizace a revitalizace výrobních prostor a technologií s cílem vybudovat v JAWĚ moderní strojírenský závod.

2012 Zahájena výroba motocyklu JAWA 350 2T Retro vycházejícího z tradičního motocykl typ 634.

2013 28. 6. 2013 odstartoval cestovatel a novinář Pavel Suchý na motocyklu JAWA 350 cestu kolem světa. Po téměř osmi měsících a po absolvování 49 003 km se úspěšně vrátil dne 14. 2. 2014.

2013 Zahájen vývoj motocyklu s motorem o zdvihovém objemu 1200 ccm.

2014 Zahájena rekonstrukce hlavní výrobní haly spočívající v zateplení fasády a výměně oken v celé budově, zahájení výroby na nových obráběcích centrech a v nové lakovně.

Rekonstrukce byla úspěšně dokončena v roce 2015. V průběhu dalších tří let byly postupně revitalizovány všechny všechny budovy a vnitřní prostory společnosti.

2016 Zahájena výroba motocyklu JAWA 660 Vintage.

2017 Zahájena spolupráce při výrobě motocyklů JAWA se společností Shineray. První výstupem je motocykl JAWA 350 OHC.

2017 Je otevřeno JAWA MUZEUM, ve kterém je vystaveno téměř 150 motocyklů, automobilů a dalších exponátů připomínajících jejich výrobu od roku 1929.

2018 Dalším krokem spolupráce při výrobě motocyklů JAWA se společností Shineray je motocykl JAWA 350 OHC Speciál.

2018 Indická společnost MAHINDRA GROUP představuje tř provedení motocyklů JAWA postavené na základě licenční smlouvy o výrobě motocyklů JAWA v Indii.

2019 Spolupráce při výrobě motocyklů JAWA se společností Shineray pokračuje – JAWA zahajuje výrobu motocyklu JAWA 350 OHC Scrambler.

2019 17. srpna 2019 v 10:30 hodin nastává nejdůležitější okamžik této dekády – JAWA slaví 90 let výroby motocyklů značky JAWA.

Do výrobního závodu v Týnci nad Sázavou přijíždí více než 1000 motocyklů JAWA všech ročníků a provedení, po ose přijíždí i 17 automobilů značky JAWA. Akce se během dne zúčastnilo minimálně 2000 osob.

U příležitosti tohoto setkání jawistů všech generací byly vydána kniha 90 let motocyklů JAWA ve fotografii.  

2019 Od zahájení výroby v roce 1929 do konce roku 2018, tedy za 90 let výroby, bylo v JAWĚ vyrobeno celkem 3 475 209 ks motocyklů, z toho 2 322 076 ks motocyklů o zdvihovém objemu motoru 350 ccm a 959 771 ks motocyklů o zdvihovém objemu motoru 250 ccm, 3942 automobilů a řada sportovních a testovacích motocyklů a prototypů.

2020 V Česku i v ostatních zemích Evropy je zahájen prodej motocyklů JAWA 300 CL vyrobených v Indii.

2020 JAWA zahajuje prodej motocykl RVM 500 by JAWA postavených ve spolupráci s dovozcem motocyklů JAWA do Argentiny.

2021 Posledním motocyklem vzešlým ze spolupráce při výrobě motocyklů JAWA se společností Shineray je motocykl JAWA 350 OHC Speciál ST.

2022 Přichází na trh Jawa Pérák 350 Cl

2023 Jawa 650 OHC a 650 OHC Sport